سفارش تبلیغ
صبا ویژن
بارالها ! صداها فرو نشست و جنبش ها آرام گرفت و هر دوستی، با محبوب خود خلوت کرد . من نیز با تو خلوت کرده ام . تو محبوب منی . پس خلوت امشب مرا با خود، [سبب] رهایی از دوزخْ قرار ده . [امام صادق علیه السلام ـ در دعایش ـ]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :41
بازدید دیروز :69
کل بازدید :76213
تعداد کل یاداشته ها : 154
100/2/29
7:45 ص

گروه سبک زندگی، دانشجویان، کارکنان، مدیران و هیات امنای مدرسه علوم دینی «هارتفورد» در سفری تفریحی از ایران دیدار کردند. 

به گزارش بولتن نیوز، نتیجه این سفر، سفرنامه مفصلی است که توسط این مسافران دوست داشتنی به رشته تحریر درآمده که هم اکنون بخش نخست این سفرنامه که به روز نخست سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به کشورمان اختصاص دارد، تقدیم می گردد و در روزهای آتی نیز ادامه آن را تقدیم خواهیم نمود.

فردی که مقدمات این سفر را فراهم کرده بود، می‌گفت که قبل از سفر، یکی از افراد دانشکده‌ی «هارتفورد» با او تماس می‌گیرد و بانگرانی می‌گوید که شنیده در ایران استفاده از کوله پشتی حرام است، چه چیزی به جای کوله پشتی بیاورد؟! همچنین یکی از اعضای یهودی گروه که به اصرار همکارانش به سفر آمده بوده، خود را برای هرگونه برخوردی آماده کرده و شک نداشته که در فرودگاه دستگیر و زندانی می‌شود!

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1


این نگاه که به روشنی تحت تاثیر تبلیغات غیرواقعی علیه ایران است، سالهاست که توسط دستگاه تبلیغاتی غرب تبلیغ و ترویج می‌شود و با این حال، آنچه این مسافران پس از سفر به ایران به عنوان سفرنامه نوشته و منتشر نموده اند، بیش از هر چیز گویای بی اعتبار بودن این تبلیغات و تغییر اساسی در نگاه مسافران است؛ مسافرانی که حالا با سفر به ایران، به تصویری عینی و روشن دست یافته اند!
 
روز نخست - تهران 
 
سلام از تهران! در اولین روز سفر به ایران گروه ما صبح اول وقت با هم، اینجا در ایران - پس از صرف صبحانه در هتلی زیبا مشرف به بخشی از این کلان شهر پُرجمعیت، سوار اتوبوس اختصاصی شدیم و گشت و گذار در شهر شلوغ و پُر جنب و جوش تهران را آغاز کردیم. 

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1 


اولین توقف ما در حوزه علمیه و مسجد قدیمی سپهسالار بود که بیش از 200 سال قدمت دارد، و مزین به نام بنیانگذار این موسسه بزرگ مذهبی یعنی مدرسه عالی شهید مطهری است. 

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1


پس از دیدار از بخش های مختلف این مدرسه که هنوز هم بسیار فعال است و بیش از 350 طلبه را در خود جای داده و بیش از 1000 نفر دیگر را (در موسسات دینی اقماری با شرایط مختلف تحت پوشش دارد)، از طریق نمازخانه تابستانی و زمستانی( که همه روزه برای ادای نماز به روی مردم کوچه بازار باز است) قدم زنان وارد سالن کتابخانه ای شدیم که یکی از بزرگترین مجموعه نسخ تاریخی را در گنجینه دارد. 
 

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1 


پس از بازدید از بخش های این مدرسه، افتخار ملاقات با آیت الله امامی کاشانی فراهم شد که در حال حاضر رئیس حوزه علمیه هستند. در این ملاقات فعالیت های خود را در مدرسه علوم دینی «هارتفورد» برای ایشان شرح دادیم و اینکه کار ما در «هارتفورد» براساس همکاری متقابل و تعمیق روابط و تمرکز بر گفتگوی ادیان است. آیت الله کاشانی رویای دوران کودکی خود را برایمان بازگو کردند که همواره آرزوی سفر و ملاقات با سایر رهبران مذهبی در زمینه های مختلف را در سر داشته اند و اینکه به توانایی گروه ما در تحقق این رویاها باور دارند. 
 

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1


دیدار ما بدون صرف چای ایرانی، توت های شیرین و میوه های تازه ای که قبل از ترک این مسجد و حرکت به سمت مرحله بعدی این ماجراجویی از خوردنش بسیار لذت بردیم، کامل نمی شد. 
 
اجازه دهید کمی هم درمورد خیابان ها صحبت کنیم! خیابان های تهران با باغچه های سرسبز و زیبا به هم متصل شده است و البته پیاده روها و ساختمان های متعددی که در کنار مسیرهای عبور و مرور قرار دارد و با نقاشی های دیواری زیبا (و بعضا سیاسی) تزئین شده است. به نظر می رسد در این شهر تلاش زیادی برای تاکید بر زیبایی صورت گرفته و اجرای کارهای هنری و محوطه سازی با مراقبت دقیقی انجام شود، تهران بدون شک یکی از چیزهایی که ما بعد از بازگشت از این سفر به کشور خودمان به راستی دلتنگش می شویم. 
 

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1

 
توقف بعدی ما در شمال تهران و از طریق خیابان های شیب دار و تپه مانندی به سمت کلوپ کوهستان بود. ناهار را در این کلوپ و در رستوران زیبا و مجلل باغ صرف کردیم، جایی پر از شکوفه های بهاری و درختانی که به تازگی جوانه زده بودند. ناهار خود نوعی جشنواره غذاهای سنتی ایرانی ازجمله باقالاپلو، سوپ سبزیجات، بشقاب های بزرگ و رنگین کمانی از خوراکی هایی که به نسبت قیمتشان بسیارعالی بودند، دیس هایی پر از گوشت بره، مرغ سرخ شده، ماهی کبابی و ... .
 

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1 


از آنجا که اتوبوس ما بزرگتر از آن بود که بتواند از خیابان های باریک این محله ها ما را به مقصد بعدی برساند، این شانس را داشتیم که از اتوبوس پیاده شویم و قدم بزنیم. شاید در بخش های دیگر این کلان شهر، فرصت پیاده روی دست نمی داد، بخصوص به خاطر ترافیک سنگین اتومبیل ها و موتورسیکلت های فراوانی که گویی چندان از مقررات راهنمایی و رانندگی پیروی نمی کردند و در مقابل این قوانین مصونیت داشتند، اما این منطقه آرام و دوست داشتنی محلی مناسب برای پیاده روی در فضای شهری ایران را برای ما فراهم می کرد. 
 

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1 


سپس به سمت پایین تپه و جماران حرکت کردیم تا از خانه و حسینیه (مسجد کوچک) امام خمینی (ره) بازدید کنیم. اینجا، جایی است که او پس از پیروزی انقلاب ایران و بازگشت به تهران- به دستور پزشک معالج و شرایط خاص قلبی ایشان به آنجا نقل مکان کرده و کار و زندگی می کرده است. 
 
راهنمای تور ما با بر سبک زندگی ساد? یکی از رهبران و با نفوذ ترین فرد این کشور طی قرن حاضر تاکید فراوانی می کرد.تمام اثاثیه دفتر و خانه او شامل یک قفسه و یک تختخواب بود و محلی که او در آنجا با مقامات کشور ملاقات می کرد، یک اتاق ساده با سکویی نسبتاٌ بلند، چندقطعه فرش و قسمتی برای ادای نماز بود. 
 

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1 


ما همچنین از محل گالری هنری جماران نیز بازدید کردیم، و در آنجا از ما با چای انارشیرین پذیرایی شد و مجموعه کتاب هایی هم از میزبان های سخاوتمند خود هدیه گرفتیم. این گالری با هدف حفظ تاریخچه زندگی امام خمینی تاسیس شده و برخی لوازم شخصی، آثار، و تصاویر و عکس های ایشان، نحوه زندگی و رهبری ایشان را مستند می کند. 
 

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1 


پس از یکساعت گردش، دوباره سوار اتوبوس شدیم و حدود دو ساعت بعد سرانجام ترافیک تهران را پشت سر گذاشتیم تا از برج میلاد، بلندترین برج ایران دیدن کنیم. 
 
سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1این برج زیبا، موزه ها، گالری های هنری و فروشگاه های متعددی دارد، و مشرف به سلسله کوه های البرز است که در زیبایی همتا ندارد. 

ارتفاع آن 1427پاست و آسانسور سریعی دارد که ظرف 45 ثانیه شما را به بالاترین قسمت برج می رساند. 

پس از اینکه به سرعت به بالای برج رسیدیم با چشم انداز 360 درجه بسیار زیبا و خیره کننده شهر تهران رو برو شدیم. 

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1


در این مکان ویترین ها و موزه ها اشیای زیبا و متنوعی را عرضه می کردند و ما تمام بعد از ظهر تا غروب سرگرم تماشای آنها بودیم و از دیدن این آثار هنری مختلف لذت بردیم. 
 
سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1با غروب خورشید در این شهر بزرگ و پایان روز اول اقامت و دیدار ما از ایران، و در یکی از کافه ای متعدد موجود در فضای داخلی برج دور هم نشستیم و قهو ه ای نوشیدیم. و از زیبایی هایی که تجربه کردیم با هم به گفتگو پرداختیم. 

بسیاری از ما نمی دانستیم با ورود به این شهر، چه زیبایی ها و ظرافت های خاص و منحصر به فردی را قرار است تجربه کنیم، مناظر و دیدنی هایی که به واقع دور از انتظار و شگفت انگیز بود، ما شاهد تاریخی فوق العاده عمیق و غنی در کنار مدرنیته بودیم که (با وجود سال ها تحریم) بسیار قابل توجه و بی شک، ناشی از نبوغ و تلاش ایرانی ها و به واقع شگفت انگیز بود. 

همینطور که سرگرم گفتگو از تجربیات جالب اولین روز سفرمان به این شهر زیبا بودیم، کم کم چراغ های شهر روشن می شد و چشم انداز خیره کننده ای پیش روی ما به نمایش می گذاشت. 

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1


همگی بی صبرانه منتظر بودیم تا ببینیم فردا و روزهای بعد چه ماجراهای جالبی در انتظار ماست. اگر روزهای آینده هم مثل امروز باشد، ... یعنی سفری لذت بخش و پُربار در پیش خواهیم داشت! 

سفر اهالی مدرسه علوم دینی «هارتفورد» به ایران / 1

  
پیامهای عمومی ارسال شده